Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Інвестиційні монети

Інвестиційні монети

Вкладення в інвестиційні монети із золота та срібла часом навіть вигідніше банківських вкладів. Якщо правильно вибрати монету, можна одержати від 10% до 50% річних. Але як не помилитися у виборі?

Свою назву інвестиційні монети одержали через високу пробу (до 999-й), що дозволяє їх розглядати не тільки з естетичної точки зору, але і як банківський метал, що в останні роки став одним із найвигідніших об'єктів інвестицій. Адже зростання цін на золото торік склав 23%, а на початок травня цього року - 8%. Такі показники прибутковості в Україні забезпечують тільки кредитні спілки та інвестиційні фонди, які вважаються надризиковими фінансовими інструментами.

Правда, потрібно усвідомлювати те, що попереднє бурхливе зростання вказує на те, що повторення такого ралі малоймовірно найближчим часом.

Динаміку росту цін на монети на первинному ринку можна простежити на конкретних прикладах. Якщо в травні 2005 року українська монета "Скіфське золото" (золото - проба 999,9; вага -і 1/25 трійської унції або 1,2 м; номінал - 2 грн.) коштувала 209 грн., то сьогодні її роздрібна ціна вже дорівнює 273 грн. (зростання вартості - більше 30% за два роки). У 2004 році австралійські монети серії "Місячний календар" (золото - проба 999,9; вага -і 1/20 трійської унції або 1,555 м; номінал - 5 австралійських доларів) продавалися за 206 грн., а сьогодні їх ціна - 259 грн. (прибутковість - 25,7% за три роки). У середньому, як стверджують експерти, інвестиції в золоті монети вищої проби приносять не менше 10-20% річних. Відзначимо, що доход цей "чистий", тому що в Україні (на відміну, до речі, від Росії) грошові надходження, отримані від продажу інвестиційних монет, податком не обкладають.

Де купувати?

Монети з дорогоцінних металів на вітчизняному ринку представлені як вітчизняними колекційними монетами, що випускають Банкнотно-монетним двором Національного банку України, так і монетами провідних монетних дворів світу. Серед близько десятка банків, що пропонують і купують інвестиційні монети, лідирують "Райффайзен Банк Аваль" і банк "Фінанси та Кредит". Пропонуючи кращі зразки монетної продукції із золота, срібла та платини, ці банки купують монети безпосередньо у виробників - монетних дворів Австралії, Польщі, Нової Зеландії, Німеччини, Франції, Китаю та інших країн. Без особливих труднощів у них можна купити і золоті російські "червінці", австрійські "філармонники", англійські "британії", "крюгеранди" з ПАР, срібні американські "орли", канадські "кленові листи", китайські "панди", австралійські "кенгуру" і інші популярні монети.

Потрібно сказати, що вкладення в монети - це дуже гарна інвестиція. Використовуючи унікальні технології, монетні двори зі світовим ім'ям щорічно дивують своїх клієнтів незвичайним дизайном і композицією, якістю і упакуванням монет. Монети можуть бути кольоровими і позолоченими, з діамантами та іншими дорогоцінними каменями і навіть зі спеціальним "вушком" для носіння монетки як підвіски. Від достатку пропозицій на ринку можна навіть розгубитися. Приміром, один великий банк в Україні пропонує понад 500 видів монет з дорогоцінних металів. І це притому, що асортимент постійно розширюється...

Купити інвестиційні монети сьогодні можна не тільки у великих містах України, але й у багатьох районних центрах. У середньому ціна на одну золоту монету коливається від 180 грн. (монети НБУ) до 5000-8000 грн. і вище (великі монети іноземних монетних дворів). Срібні йдуть дешевше - від 150 до 2800 грн. Ціна на найбільш великі інвестиційні монети містить у собі мінімальну комісію виробника і досить близька до світової ціни золота. Наприклад, золота інвестиційна монета вагою 10 унцій (311 г) - "Рік Собаки" - коштує 34 874 грн., тоді як ціна 10 унцій золота за офіційним курсом, установленним на 3 травня 2007 року НБУ, дорівнює 33 961 грн.

Вітчизняні монети продаються за роздрібними цінами в банках-дистриб'юторах (їх усього сім в Україні) і в територіальних управліннях НБУ. Іноземні монети вітчизняні банк--дистриб'ютори продають в Україні за цінами, рекомендованими монетними дворами для країн Європи або ж за ціною, сформованою на основі роздрібної ціни в країні походження монети. Цікаво, що іноземні монети кращих монетних дворів світу можуть надходити в продаж у відділеннях вітчизняних банків ледь чи не в перші дні після дати введення монет в обіг.

Як вибрати?

Загальні правила покупки інвестиційних монет прості: чим менше тираж, тим вище ринкова ціна виробу, і тим вірогідніше її зростання у майбутньому. "Купувати варто все, що провадиться з дорогоцінних металів, має обмежений тираж і художню цінність. Кожна з монет, виконана з дорогоцінних металів, заслуговує на увагу інвестора. Адже в основі ціни золотих і платинових монет - насамперед, ціна металу на світових ринках", - відзначає начальник відділу дорогоцінних металів і монет банку "Райффайзен Банку Аваль" Алла Іщенко.

Щоб не втратити в грошах, експерти радять при покупці орієнтуватися на вищу пробу, а також на те, щоб ціна монети максимально наближалася до вартості металу на ринку. "Збирання серій монет з дорогоцінними каменями - це скоріш розвага. Якщо ми говоримо про інвестиційні монети, то ми робимо гроші, тому вибираємо золоті або срібні монети вагою від унції (31,1 р.) з пробою 999,9", - відзначає начальник управління з організації платіжних систем і систем перекозів фізичних осіб банкнотного банкингу банку "Фінанси та Кредит" Анастасія Омельченко.

Втім, заробити можна і на монетах,якіо об'єднали в собі якості вагових і нумізматичних побратимів. Ціноутворюючими факторами монет не нового випуску є рідкість, цінні та історія. Малотиражні або пробні монети з особливостями, монети, виставлені на аукціонах, завжди дорожче та інтенсивніше ростуть у ціні. Однак розібратися в тонкощах нумізматики досить важко. Наприклад, існує 14 (!) різновидів "петровського" рубля 1704 року, і зрозуміло, що знайти відмінності, що диктують вартість, нефахівцеві вкрай складно. Експертна ж оцінка, проведена фахівцем, - задоволення недешеве.

З огляду на всі ці обставини, банкіри радять вкладати в інвестиційні монети тільки вільні гроші, про які можна "забути" хоча б на рік-два. Адже ціни на монети ростуть нелінійно, і неспеціалістові вкрай складно спрогнозувати, на скільки саме подорожчає та або інша монета, наприклад, за рік.

Монетні ризики

Твердження, що "купити монет можна, а от продати її назад - ще питання", банківські фахівці спростовують в один голос. Якщо пам'ятним монетам минулих років загрожує продаж через ломбарди та "чорний" ринок, то інвестиційні монети з найвищим змістом металу - бажані гості як вітчизняних, так і західних банків. Прийняти їх можуть у тому же банку, де вони були придбані, і в іншому, щоправда, уже за більш низькою ціною. Умови повернення монети банком краще уточнити відразу ж при покупці. Іноді, звернувшись у банк, де монета була куплена, інвестор може розраховувати і на безкоштовну експертну оцінку, однак це поки рідкість.

Обережним потрібно бути ііз дрібними монетами. Краще купити одну монетку побільше, ніж жменю дріб'язку. Адже вартість виготовлення дрібних монет вища - як і вартість невеликих злитків. Що стосується ліквідності інвестиції в монети, то, за словами Алли Іщенко, вона має рівень підтримки, дорівнює поточній ціні дорогоцінного металу. Верхня межа ціни стоїть тим вище, чим менший тираж монети і вищий ступінь зберігання монети. Важливо також кількість монет, пропонованих на вторинному ринку - чим менше пропозиція монет, тим вище їх вартість.

Купивши монети, потрібно подбати про їх зберігання, тому що будь-які ушкодження можуть істотно вплинути на ціну. Звичайно монети зберігаються в пластикових пакетиках або прозорих пластмасових контейнерах. Краще їх звідти і не виймати, адже більше цінуються монети, на яких не помітні сліди обігу. Кращою схоронністю традиційно відрізняється золото, а срібні монети особливо піддані корозії. Купуючи монету найвищої якості із дзеркальною поверхнею (з так званою якістю "пруф"), важливо не торкатися її поля - втрата чистоти дзеркала значно зменшує цінність монети.

А от не так вже й давно з'явилися на ринку монети з оксидованого срібла можна виймати з капсули - від контакту з руками та повітрям метал не змінить своїх якостей.

Монети на виріст

Зростання цін на інвестиційні монети звичайно треба за ростом цін на дорогоцінні метали. З початку року золото демонструє зростання не менш 1% на місяць, що вже спровокувало підвищений попит на золоті інвестиційні монети вагою 1 та 2 трійські унції (31 м та 62 м відповідно) з боку приватних інвесторів. За прогнозами аналітиків, до кінця 2007 року ціна на золото зможе подолати планку в $700 за одну трійськую унцію (31 г). Це значить, що, купивши золотий злиток або інвестиційну монету на початку цього року, можна, продавши її наприкінці, одержати прибутковість не менш 11%. Хоча, може бути, продавати все-таки не варто. Адже монетні інвестиції вважаються найцікавішими на тривалітерміни - не менше 2-5 років. До того ж навіщо квапитися розставатися з такою красою?

Монета, що злетіла

Як дорожчала золота інвестиційна монета серії „Місячний календар" (Австралія):

Серпень 2004 р - 2794 грн.

Лютий 2005 р. - 3025 грн.

Серпень 2005 р. - 3520 грн.

Лютий 2006 р. - 3657 грн.

Зростання вартості за два роки: 30,8%.


Придбати ці та інші монети можна у нашому інтернет-магазині

 

news.finance.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 132
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки