Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Матеріали для карбування та виготовлення монет

Матеріали для карбування та виготовлення монет

 

МЕТАЛИ

Алюміній (Al)
Атомний номер 13, щільність 2.70 кг/л, температура плавлення 660 С. Вперше отриманий в 1824 році. Стійкий до корозії метал білого кольору, що використовується для монет низької вартості.

Залізо (Fe)
Атомний номер 26, щільність 7.87 кг/л, температура плавлення 1537 C. Залізні монети випускалися багатьма європейськими країнами в періоди воєн в минулому сторіччі. Щоб обійти корозійну проблему в сучасних монетах, використовувалися різні покриття - від міді до нікелю і хрому. Причому багато "залізних" монет мають зараз сталеву "начинку" (невелика добавка вуглецю перетворює залізо на сталь).

Золото (Au)
Атомний номер 79, щільність 19.32 кг/л, температура плавлення 1063 C. Можливо найбільш ідеальний метал для монет, оскільки це м'який і хімічно інертний метал. Із-за м'якості в даний час майже завжди використовується в сплаві з міддю.

Магній (Mg)
Атомний номер 12, щільність 1.74 кг/л, температура плавлення 650 C. Вперше отриманий в 1755 році. Сріблясто-білий м'який метал, на 40 % легше, ніж алюміній. У чистому вигляді для чеканки монет не використовується, додається в сплави.

Марганець (Mn)
Атомний номер 25, щільність 7.43 кг/л, температура плавлення 1245 C. Вперше отриманий в 1774 році. Сірий метал, схожий на поліровану сталь. Не використовується як чистий метал в монетах або медалях, тому що реагує з водою, але часто застосовується в сплавах. Під час Другої Світовою війни 5-ти центові монети в США були зроблені із сплаву 56% Cu, 35% Ag і 9 % Mn.

Мідь (Cu)
Атомний номер 29, щільність 8.96 кг/л, температура плавлення 1083 C. М'який метал червонуватого кольору, відомий з давніх часів. Рідко використовується чистим в сучасних монетах, в основному - як покриття для інших металів.

Нікель (Ni)
Атомний номер 28, щільність 8.90 кг/л, температура плавлення 1453 C. Вперше отриманий в 1751 році. Зазвичай використовується в сплаві з міддю, хоча чистий метал використовувався часто, особливо для монет Швейцарії і Канади. Чистий метал магнітний, і помітно жовтіший, ніж деякі з сріблястих металів типу хрому і алюмінію.

Олово (Sn)
Атомний номер 50, щільність 7.30 кг/л, температура плавлення 232 C. Сріблястого кольору і і дуже м'який. Найчастіше використовується в сплаві з міддю.

Платина (Pt)
Атомний номер 48, щільність 21.45 кг/л, температура плавлення 1769 C. Вперше отриманий в 1735 році. Найширше використовувався в царській Росії.

Срібло (Ag)
Атомний номер 47, щільність 10.49 кг/л, температура плавлення 961 C. Привабливий білий метал, використовуваний для монет з давніх часів.

Хром (Cr)
Атомний номер 24, щільність 7.19 кг/л, температура плавлення 1875 C. Вперше отриманий в 1798 році. Жорсткий білий метал, невідповідний для чеканки монет, але використовуваний для покриття (plating) монет із сталі для збільшення зносостійкості.

Цинк (Zn)
Атомний номер 30, щільність 7.13 кг/л, температура плавлення 420 C. Вперше отриманий в 1746 році. Легкий, дешевий метал. Рідко використовується в чистому вигляді (європейські монети I і II Світових воєн).

 

СПЛАВИ

Алюмінієва Бронза (Al-Br)
Мідно-алюмінієві сплави жовтого кольору, що іноді містять невелику кількість марганцю або нікелю.

Ауріхалк
Мідь 80% і цинк 20%.

Barton's Metal
Фактично мідь, покрита товстим шаром золота. Використовувався в 1825 році під час правління Георга IV.

Bath Metal
Тип дешевої бронзи, що використовувалася в Ірландії, Америці і на Острові Мен.

Білий Метал
Антимоній в сплаві з оловом, міддю або свинцем сріблясто-білого кольору, що використовується у виготовленні медалей.

Білон
Сплав міді і срібла (більш ніж половина - мідь). Використовувався за часів Римської імперії, у Франції і Швейцарії.

Бронза
Сплав міді і олова (зазвичай від 80 % до 95 % мідь). Найбільш сучасні ‘мідні' монети - фактично бронза, оскільки чиста мідь дуже м'яка і швидко зношується. Високий вміст олова дає бронзі срібний колір.

Віреніум
Німецький срібний тип сплаву, що містить нікель, мідь і цинк.

Дзвоновий метал
Тип бронзи, шо зазвичай використовувалася у виготовленні дзвінків, але також і у Франції за часів Революції.

Коронне золото
2 карати лігатури і 22 карати золота. Коронне золото - стандарт, використаний в британському соверені. Лігатура - зазвичай мідь, хоча використовувалося і срібло.

Латунь
Сплав міді і цинку, хоча термін вільно використовується для всіх мідних сплавів. Взагалі ці сплави змінюються по складу цинку від 3 % до 30 %, і змінюються в кольорі від мідно-червоного до яскраво-жовтого. Латунь з невеликою кількістю нікелю відома як нікелева латунь. Такі сплави використовуються в сучасній Великобританії для чеканки монет в 1 фунт. Римська назва латуні - ауріхалк.

Мідно-нікель
Сплав міді і нікелю, це - один з найпопулярніших сплавів, що використовується в сучасних монетах. Містить 16-25% нікелю.

Нікелева латунь
Мідний сплав, що містить цинк і невелику кількість нікелю. Використовувався у Великобританії при чеканці трьох пенсів і фунта.

Нікелеве срібло
Мідний сплав, що містить нікель 18-22 %, цинк 15-20 % і іноді марганець та інші метали. Сплав іноді відомий як Німецьке Срібло або Аргентан.

Нержавіюча сталь
Сплав заліза, хрому і нікелю. Для монети 50 і 100 лір Італії використовують цей матеріал.

Пінчбек
Головним чином мідь з деяким додаванням цинку, використовувався в 18-м сторіччі як дешева імітація золота.

Гарматний метал
Сплав міді 88 %, олова 10 % і цинку 2 %, що використовувався для відливання знарядь. Зазвичай не використовувався для монет, хоча відомі Гарматні Гроші карбувалися в 1689 році Джеймсом II для використання в Ірландії. Були використані старі знаряддя, дзвони, і т.д.

Потін
Стародавній сплав міді, цинку і олова. На відміну від біллону, він зазвичай не містить срібло, хоча деякі сплави, що містять срібло також називалися потін. Використовувався в Єгипті і Південній Індії.

Пьютер
Спочатку сплав олова з приблизно 15% свинцю, і іноді антимонію і міді. Монети з нього чеканилися в Богемії (1757 р., 1 крейцер) і Франції (1831 р., 5 франків).

Спекулум
Сріблястий сплав олова і бронзи, що використався в Галії і Англії за часів вторгнення Цезаря.

Сталь
Загальна назва залізних сплавів. Сильно схильна до корозії, тому вимагає покриття з інших металів, коли використовується для монет. Покриті нікелем і міддю сталеві монети чеканилися в Болівії з 1965 до 1987 (часи гіперінфляції). Цинк покривав сталеві монети в 2 франки в Бельгії в 1944 році і 1цент в США В 1943-му.

Томпак
Мідний сплав. Використовувався в Канаді для монет по 5 центів в 1942 і 1943 роках (88% мідь і 12% цинку).

Електр
Це природний сплав приблизно 75% золото з 25% срібла і міді і іншими металами. Використовувався для найраніших монет, що чеканилися в Лідії, а також у Франкській державі.

 

НЕМЕТАЛИ

Папір
У Росії використовували поштові марки як монети. Картон використовувався в Нідерландах в 1574 році, в Мексиці в 1915, і також в Німеччині під час гіперінфляції після першої Світової війни.

Глина
З обпаленої глини були випущені монети в Японії в кінці Другої Світової війни.

Шкіра
Витиснені шматочки шкіри використовувалися як засоби платежу в 16-м сторіччі в Європі під час воєн.

Пластмаса
В основному це монетоподібні жетони.

Селен (Se)
Атомний номер 34, щільність 4.45 (червоний) або 4.79 (сірий) кг/л, температура плавлення 180 C (червоний) або 217 C (сірий). Вперше отриманий в 1818 році. Випущена медаль до роковин відкриття цього елементу.

Скло
Можливо використовувалося в давньому Єгипті і Аравії.

Скловолокно
Використовувалось в Китаї.

Вуглець (C)
Атомний номер 6, щільність 2.25 кг/л (графить), температура плавлення 3727 C. Невеликий випуск монет з нього був в Німеччині за часів гіперінфляції.

Фарфор
Використовувався при Птолемеях в Єгипті. Монети з фарфору використовувалися в Тайланді на початку 18-го сторіччя. У Німеччині як грошові сурогати під час гіперінфляції.

dneprpro.com.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 132
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки