Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Золото кримського хана

Золото кримського хана

У мiстi Старий Крим мiсцевий житель натрапив на ханську амфорку iз щирого золота. Не довго думаючи, щасливець запропонував викупити цей iсторичний скарб Старокримському будинку-музею iсторiї та побуту кримських татар. Власну він знахiдку оцiнив у понад 10 тисяч доларiв!

На зототу амфорку житель мiста Старий Крим, коли ремонтував свій будиночок, що давно розвалюється. Амфорка багато сотень рокiв стояла у куточку у стiнi.
"Ми перевiрили цю знахiдку: вона справдi належала засновнику династрiй кримських ханiв Чiнгiзiду Хаджi-Девлет Гiрю, який правив ще у ХV столiттi, - розповiла "Експресу" директор Старокримського будинку-музею iсторiї та побуту кримських татар Ельвiра Борiєва. - У домi, де знайшли унiкальний iсторичний аретфакт, у середнi вiки був знаходився караван-сарай, тобто готель у сучасному розумiннi слова. I у ньому неодноразово зупинявся хан Хаджi Гiрей зi своєю свитою".
Як розповiла Ельвiра Борiєва, Чiнгiзiд Хаджi-Девлет Гiрей, який жив у 1428 - 1467 роках, є одним iз найлегендарнiших кримських ханiв. Час його правлiння називають "золотим вiком Криму".
Засновник династiї кримських ханiв спорудив велику кiлькiсть мечетей i шкiл, запроваджував серед кочовикiв-татар осiлiсть, розвивав землеробство, ремесла i торгiвлю. Нинi багато речей Хаджi Гiрея - рiдкiсть. Частина iз них можна побачити у Бахчiсарайських музеях.
Щасливчик спершу вирiшив просто переплавити знахiдку на золото. Та ювелір, коли оглянув її, пояснив, що амфорка - не лише кiлограм золота, але, можливо, ще й iсторична цiннiсть. А вже тоді фахiвцi вказала про реальну цiннiсть артефакту.
Керiвництво Старокримського будинку-музею iсторiї та побуту кримських татар перелякався такої великої суми i спершу вiдмовився. Де взяти державному музею такi грошi? Сподiвалися, що вдасться переконати щасливчика продати знахiдку до музейної колекцiї за меншу суму. А той не довго гадав i запропонував амфорку приватному колекцiонеровi iз Феодосiї.
Чоловік, який натрапив на амфорку, відмовляється трактувати свою знахідку як скарб. Адже тоді, згідно із законодавством, доведеться заплатити вiдсотки вiд його скарбу. Він переконує, що артефакт знайшов у власному домі, а тому це приватна власнiсть.
"Скiльки ми заплатили за амфору? Скажу лише, що ця знахiдка - безцiнна, - розповiв директор феодесiйського приватного "Музею грошей" Олександр Олещук. - Треба радiти, що перекупники не вивезли її за кордон. Iноземцi заплатили б за неї значно бiльше! Хоч амфорка Хаджi Гiрея i належить до приватної музею, все ж оглянути її можуть усi мешканцi та жителi Феодосiї".

«Експрес», 12 січня 2007 р., Максим Баландюх.

ua.museum-of-money.org


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 132
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки