Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Як з'явилися новорічні листівки?

Як з'явилися новорічні листівки?

Виявляється, що вітальні новорічні листівки з'явилися не так і давно: звичай надсилати їх на Різдвяні та Новорічні свята прийшов в Англію в 40-ві роки ХІХ ст. До появи листівок існував звичай дарувати гравюри та літографії на різдвяні мотиви або писати надто довгі вітальні листи. Такий спосіб привітань був надзвичайно клопітким та забирав багато часу, що було надзвичайно проблематичним, особливо для міських чиновників. 

Першим, хто оголосив «боротьбу» клопіткій праці, був англійський чиновник сер Генрі Коул. У нього було дуже багато друзів та велика родина, яких він дуже любив і старався усіх привітати із Різдвом та Новим роком. Одного разу у нього зародилася ідея, яка й дала початок створенню святкових листівок. За його проханням художник Джон Хорслі у 1840 році виготовив сорок однакових літографій. На них була зображена сім'я сера Генрі, яка сиділа за різдвяною вечерею, а по обидва боки були намальовані картинки на тему милосердя та співчуття. Знизу було написано: «Веселого Різдва та щасливого Нового року!» Близькі Генрі були приємно вражені і висловлювали свої думки з приводу такої геніальної ідеї.

Це підштовхнуло сера Генрі Коула на думку про виготовлення таких літографій на продаж. В 1843 році з оригіналу листівки було зроблено близько тисячі копій. Одна листівка коштувала один шилінг. До речі, минулого року на аукціоні оригінал листівки було продано за 22 тисячі фунтів стерлінгів. На сьогоднішній час з тисячі виготовлених листівок залишилося лише 12. Листівка, намальована Хорслі, була визнана першою листівкою в світі. Через двадцять років виробництво вітальних послань було поставлено на потік. Згодом вони стали невід'ємним атрибутом й інших свят. З розвитком фотографії та художніх технологій через листівки розпочався справжній бум. Так, до 1906 р. в одній тільки Англії було відправлено 860 мільйонів листівок.

Через деякий час мода на листівки прийшла у Росію. Це сталося в 90-х роках ХІХ ст. Спочатку листівки в Росію постачали з-за кордону, а в 1898 році було створено першу російську листівку. Її створило товариство Святої Євгенії. Гроші, отримані за продаж листівок, здебільшого йшли на доброчинність. До цієї доброчинної справи долучилися найвидатніші художники Росії: Іван Білібін, Олександр Бенуа, Микола Реріх.

Потік новорічних листівок значно зменшився після революції, тоді ж, розпочалося переслідування церкви, були заборонені церковні свята. Мотиви зображень на листівках стали дещо іншими. Ситуація почала змінюватися в середині 30-х років ХХ ст. Після війни лірика та сімейна атмосфера знову частково з'явилася на листівках.

Багато країн перейняло цю традицію посилання листівок. В США та Великобританії, наприклад, різдвяні листівочки відправляються цілими пачками. Списки адресів складаються заздалегіть. Англійці приділяють величезне значення оформленню листівок, а іспанці не люблять надрукованих стандартних привітань у листівках. На їхню думку, вітання потрібно писати від душі і обов'язково вручну. І сьогодні листівки є невід'ємною часткою нашого життя: почуттями та емоціями, викладеними на папері.

 

sokal.lviv.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 133
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки